...Koniec fašiangov alebo pochovávanie basy...

Autor: gabriela gembalova | 1.3.2012 o 0:02 | (upravené 1.3.2012 o 0:11) Karma článku: 4,83 | Prečítané:  1641x

Existuje ešte veľa krajov kde sa zachovávajú tradície. Ja dievča z Oravy...som od malička bola zvyknutá na rôzne zvyky a tradície.  Pri slove „fašiangy“ sa mi vybaví moje detstvo a karneval na základnej škole... kedy sme vymýšľali so spolužiakmi masky a taktiež sme si ich aj sami niekedy vyrábali. Rodičia nám dali staré veci (plachty, staré tatkove košele, vankúšiky atď...) a hurá na to.... detská fantázia pracovala naplno. V dnešnej dobe sa masky buď kupujú alebo prenajímajú už to nie je ono.

Ďalšia moja spomienka je asi s pred 4 rokov Ciudad Real, Španielsko počas programu Erasmus. Španielsko a iné krajiny sa na karneval celý rok pripravujú. .... fakt majú premyslené masky od výmyslu sveta... Vtedy sa zo mňa dobrovoľne stala „maska" a ani doteraz neviem čo mala vlastne predstavovať nejaký mix modro vlasej dievčiny s cigánkouJ. S holkami sme na internáte celý deň vyrábali masky (poznámka pre kamarátky).... večer sa všetky masky stretli na Španielskom botellone... (krátke vysvetlenie... BOTELLON je to party na verejnom priestranstve napr. parkovisko kde sa ľudia stretnú, donesú si v taškách umelé poháre, ľad a samozrejme alkohol každý podľa chuti. Hudba z auta nesmie chýbať). Ale to už je iná story...

Vráťme sa do prítomnosti...

Prešiel ďalší rok, plesová sezóna sa skončila ako aj obdobie diskoték (aspoň tých oficiálnych), keďže Orava je katolícky kraj.

Deň pochovávania basy v Trstenej padol na utorok 21. Februára 2012. Ľudia všetkých vekových skupín sa prišli na námestie M. R. Štefánika  rozlúčiť s tohoročným fašiangom. S odbitým 3,30 na kostolnej veži sa pohol smútočný sprievod s toľkokrát oplakávanou a milovanou basou. Sprievod tvorili hudobníci dychovej skupiny Oravanka, horársky nosiči basy (alias pracovníci komunálnych služieb) a samozrejme plačky (veľmi presvedčivé pracovníčky CVČ), za nimi nasledovali deti v  maskách a nedočkavý dav ľudí. Mali sme tú česť vidieť rôznorodé masky nie len  z Trstenej ale aj z družobného poľského mestečka Jablonka, ktoré sa nachádza už za neexistujúcimi hranicami EU.

Plačky

P2210175.JPG

Samozrejme mi zapózoval celý zbor horárskych nosičov... aj ked svoju basu nechali uz odpočívať...

P2210162.JPG

...nasledoval pestrý program vystúpení...

Normálne som tie deti ľutovala, povedzme si pravdu nebol to jeden z najteplejších oravských zimných dní.

Na pestrom programe sa podieľali žiaci oboch základných škôl (základná škola štátna a základná škola Rudolfa Dilonga) v podobe tanečných kreácii. Na tvárach každej maminy žiaril úsmev a boli pyšné na svoje dieťa, ktoré vystupovalo....

p80.jpg

žiaci základnej umeleckej školy

p96.jpg

Programu sa zúčastnili aj poľskí huslisti...a pozabávali dav.

P2210160.JPG

...hodnotili sa aj masky v súťaži o najlepšiu masku:)

p113.jpg

....detailny záber na najkrajšie masky na slečny z Poľska....

P2210139.JPG

Celým programom nás sprevádzala šarmantná moderátorka D.

P2210165.JPG

Neodmysliteľnou súčasťou fašiangov sú šišky a čaj. Mesto pripravilo tzv. "detský čaj" dobrý a sladučký pre našich maličkých a "dospelácky čaj" s príchuťou rumu na zahriatie skrehnutých kĺbov. Ak mal niekto chuť na niečo tvrdšie... tak možnosť bola pri ďalšom stánku.  O spravodlivé rozdeľovanie šišiek sa staralo CVČ.

P2210164.JPG

Ľudia sa na ne vrhli ako medvede na med.... ani sa nečudujem šišky boli veľmi chutné.

Ukončenie pogramu bolo spojené s rozlúčkou nad basou so známou pesničkou „DOLÓRES, DOLÓRES, NAUČIA ŤA BASA MÓRES ! v podaní Jozefa Betuštiaka a Štefana Kolejáka.

P2210176.JPG

Pochovávanie basy bolo ukončením podujatí projektu "PO STOPÁCH KULTÚRNYCH TRADÍCII ORAVY" v rámci Poľsko-Slovenskej spolupráce.

Čo dodať na záver....

Je veľmi dobré, že sa tieto tradície ešte stále dodržujú tak aspoň slováci neprichadzajú o svoje kultúrne dedičstvo.

Moje osobné zhodnotenie... veľmi dobre som sa zabavila a bolo dobré býť po dlhom čase súčasťou niečoho veľkého, čo sa deje v našom mestečku na orave, ... ako je pochovávanie basy.

A teším sa na ďalšie...


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?